Správné servírování

I když jsme primárně zaměření na koktejly, není na škodu uvést na pravou míru, jak správně podávat nemíchané alkoholické nápoje vyšších kvalit.

Pro všechny platí jedno pravidlo: při pití nespěchejte a relaxujte, kvůli vysokému obsahu alkoholu jazyk potřebuje chvíli čas, aby se vzpamatoval a dokázal si vychutnat i další doušek.

Tequila

Dobrá tequila by se měla pít čistá, tedy bez ledu, soli a podobných doplňků. Správnou sklenicí je Tequila Glass, podobná flétně na šampaňské, ale nádoba je trochu nižší. Pití začněte malým srknutím, které poválejte po celé puse aby se „připravila“. O chvíli později se již můžete napít normálně, tedy tequilou lehce zakružte ve sklenici a přičichněte poprvé, poté se napijte přiměřeného množství a nechtě jej chvíli na jazyku. Po polknutí máte možnost cítit nové chutě. Druhé přičichnutí se provádí po napití, a potřetí až když je sklenice prázdná.

Levná tequila se většinou pije z panáků tak, jak zřejmě všichni známe – stříbrná se solí a s citronem, přičemž někdy bývá ze soli udělán okraj na skleničce, a zlatá se skořicí a s pomerančem.

Rum a Cognac

Rum i Cognac by měly být podávány ve sklenici typu Cognac glass/snifter (podobná sklenici na víno, ale menší a s krátkou nožkou) a pomalu upíjeny. Před napitím je dobré přičichnout a poté jej na vteřinu poválet v ústech. Bez ledu.

Brandy

Brandy může být podávána buď při pokojové teplotě ve sklenici typu Brandy snifter (podobná sklenici na víno s krátkou nožkou, ale nádoba bývá o něco větší). Před pitím se brandy trochu zahřeje dlaněmi, nebo se nalévá do teplé sklenice. Díky tomu se začne více odpařovat a má silnější aroma. Pozor však na přehřátí. Nejprve přičichnout ze vzdálenosti cca 10cm, poté o něco blíže a nechte nápoj před polknutím přejet po celém jazyku.

Dalším způsobem podávání je „na ledu“, většinou ve sklenici typu Lowball Glass.

Whiskey (i whisky)

Pro všechny způsoby podávání se doporučuje sklenice typu Lowball Glass, více známá jako whiskovka. Způsob podávání by však měl záležet hlavně na Vaší chuti.

Silnější whiskey (typicky nad 50% alk.) se doporučuje podávat s trochou ledové vody nebo s ledem (2 kostky). To zjemní pálení alkoholu a nechá vyniknout chuť a aroma. Whiskey slabší již nepotřebují nijak ředit a doporučuje se podávat je čisté. Ředění by již mohlo oslabit jejich chuť. Před napitím si přičichněte, což Vás připraví na její chuť a po napití ji lehce poválejte v ústech abyste cítili všechny složky.

Často se whiskey podává „na ledu“ nebo „on the rocks“, kdy je sklenice z poloviny naplněná ledem a ten je zalit nápojem. Při odtání ledu je však whiskey poměrně hodně naředěná a chlad sám o sobě omezuje odpařování aromat a může Vám připadat, že nápoj chutná jinak.

 

Pokud budete mít zájem, zkusíme přidat i další nápoje.

Obrázek je z Flickr.com, zodpovědný autor: © TheCulinaryGeek, licence Creative Commons BY 2.0

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *