Barmanské nástroje

Zde se podíváme na nejpoužívanější nástroje a vychytávky, které najdeme převážně na baru. Pokud si však chcete usnadnit práci i doma, je dobré si je také pořídit. Bez některých se dokonce ani neobejdete.

Barová sada
Sada barmanských nástrojů (pro zvětšení klikněte na obrázek), zdroj: Flickr.com, zodpovědný autor: © Michael Dietsch, licence Creative Commons

 

Shaker: je jakási uzavíratelná nádoba složená ze dvou či tří dílů a používá se k mixování koktejlů. Podle typu koktejlu se používají různé typy shakerů, ale v našem případě je jedno, který použijete.

  • Boston Shaker je shaker složený ze sklenice nebo plastové míchací sklenice a kovového vršku, který se na sklenici nasadí. (č. 1 na obrázku)
  • Cobbler Shaker je třídílný shaker. Skládá se z velké nádoby na suroviny, víka na tuto nádobu, ve kterém je „vestavěné“ sítko a menší víčko na zakrytí sítka.
  • French Shaker je podobný Cobbler Shakeru, ale skládá se pouze ze dvou částí – velké nádoby a víka bez cedníku.

Strainer neboli barové sítko: Pokud nepoužíváte Cobbler Shaker, jistě budete někdy potřebovat koktejl scedit, například aby v něm nezůstaly kousky ledu. K tomu se využívá speciální barové sítko tvořené děrovanou kovovou plochou a spirálou. To se přiloží na sklenici a poté se přes něj nápoj prolije. (č. 2 na obrázku)

Barová lžička: Není lžička jako lžička. Ta barová je poměrně dlouhá, na jednom konci zakončená víceméně jako běžná čajová lžička, ale na konci druhém má často jakési kolečko nebo „protizávaží“. To slouží ke zpomalení dopadu tekutiny v případě, že po rukojeti lžičky svedeme proud nápoje tak, aby vytvořil nesmíchanou vrstvu. Samotná rukojeť je většinou zatočená, někdy zdobená. (č. 4 na obrázku)

Odměrka: Nádobka sloužící k určení přesného množství tekutin, většinou alkoholického nápoje. Existují různé druhy, ale každý barman se jistě neobejde bez odměrky velikosti velkého a malého panáku, tedy 4 a 2 cl. Tato odměrka bývá často kombinovaná. (č. 3 na obrázku)

Na baru je také samozřejmostí sada otvíráků, jak na víno tak na kovové zátky. Nedílnou součástí baru je i několik speciálních nožů – například na ovoce nebo na ovocnou kůru. Také se často používá lžíce (naběračka) na led, do koktejlů ho totiž přijde poměrně velké množství. Tímto samozřejmě výčet nástrojů nekončí, ale doma byste je jistě nevyužili a ani my občas nevíme, k čemu některé nástroje přesně slouží :-) .

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *